Ремонт покрівлі: особливості та класифікація
Дах з ознаками протікання і зовнішніми ушкодженнями — не привід для паніки. Але це дзвіночок для підготовки до ремонту покрівлі. Будь-який снігопад чи дощ стане проблемою для всього верхнього поверху, а в подальшому — і для нижнього. Постраждає не тільки стеля, але і електрокабель, стіни, меблі. В будинку з’явиться вогкість, яка призведе до зародження грибка і цвілі у всіх куточках кімнат. А позбутися цієї проблеми надзвичайно складно.
Тому з першими проявами ознак потьоків на стелі слід перевірити, в чому проблема. Іноді дефект незначний, і виконати ремонт покрівлі своїми руками не викличе труднощів. Але бувають і більш складні ситуації, при яких без підтримки фахівців вже ніяк не обійтися.
Типи дефектів
Щодня величезна кількість несприятливих факторів впливає на погіршення стану даху. В результаті доводиться виконувати ремонт м’якої покрівлі, різновид якого залежить від дефекту. Це можуть бути протікання, що з’являються після дощу або під час відлиги. Іноді виникає здуття покрівельного полотна, всередині якого знаходиться повітря або вода. Досить часто з’являється розрив скріплюючої мастики. У місцях стику виникають складки, сповзання або відшаровування. Зверху можуть утворюватися тріщини. Під регулярним впливом негативних факторів проходять різноманітні процеси: розриви, здуття, гниття і поява грибка. Встановивши дані фактори, необхідно миттєво приступати до ремонту покрівлі будівлі.
Якщо розглядати саме м’яку покрівлю, то доцільно згадати про ймовірність появи передчасних дефектів. Покриття поступається жорсткому аналогу, тому вимагає більш ретельного догляду.
На що звертати увагу під час огляду
Коли встановлені ознаки дефектів даху, необхідно насамперед провести ретельне обстеження. Звертати увагу слід на такі фактори:
- дрібні тріщинки, а також відшарування в місцях змикання полотен;
- западини і ямки, де скоріш за все буде накопичуватися волога;
- вогкість, гниття певних ділянок, обростання покриття мохом або цвіллю;
- здуття покрівельного полотна, що виникає після попадання всередину вологи;
- масштабні потертості і суттєві розриви, що з’явилися від механічного впливу.
Все це змушує швидко вжити заходів і провести ремонт покрівлі будинку. А який тип робіт слід виконати, залежить від масштабу проблеми. І навіть якщо нічого не віщує біди, не потрібно забувати про планові реконструкції.
Види ремонтних робіт
Ремонт покрівлі в кожному окремому випадку індивідуальний і розрахований на різний бюджет. Буває трьох видів:
- Терміновий. Сюди входить екстрене відновлення даху для подальшої повноцінної експлуатації. В даному випадку покрівельне покриття замінюють тільки в тих місцях, на яких утворилися протікання. Переважно обсяг робіт — 5–20% від усієї площі даху.
- Поточний. Виконується на тих місцях, де спостерігається сильне зношування покрівельного полотна. Якщо є необхідність, тоді ставляться латки. Такий ремонт покрівлі приватного будинку займає до 40% площі всього даху. Виконується раз в 5–7 років. Періодичність залежить від якості матеріалу і технології укладання.
- Капітальний. Проводиться тоді, коли старе покрівельне полотно вже зносилося і необхідна повна заміна. Ремонт включає в себе усунення старого матеріалу, повну ліквідацію цементної стяжки, а також видалення зношеної теплоізоляції. При цьому відновлюється пароізоляція і внутрішня ділянка водостоку. При капітальному ремонті існує перелік обов’язкових робіт, до яких відносяться: грунтовка стяжки, створення двошарового покрівельного покриття, монтаж парапетів і металевих захисних фартухів, фарбування даху світловідбиваючою речовиною.
Існує також реконструкційний ремонт, при якому повністю змінюють конфігурацію покрівлі. Переважно роботи проводяться тоді, коли дах с самого початку був спроектований неправильно. Ще один варіант — горище переобладнується в мансарду. У таких випадках видаляється старе покриття і кладеться нове.