Способи та різновиди виведення димоходу
Монтаж димоходу — відповідальне завдання, від якого залежить безпека мешканців будівлі. Через цю конструкцію відводяться продукти горіння, дим і чадний газ. Наявність димоходу в будинку з індивідуальним опаленням — обов’язкова вимога, продиктована правилами техніки безпеки. Однак для його нормального функціонування потрібно правильно виконати монтаж, щоб не пошкодити покрівлю.
Складнощі і специфічні моменти
Установка димоходу потрібна в ряді випадків:
- Будівництво нового будинку.
- Реконструкція покрівлі.
- Встановлення в будинку автономного опалення.
У перших двох випадках монтаж виконати простіше. При будівництві будинку або реконструкції покрівлі створюється новий проект, тому зручно закласти в нього і облаштування димохідної труби з урахуванням всіх нормативів. Монтаж конструкції на вже готовому даху передбачає більше складнощів. Зазвичай до цього заняття вдаються при облаштуванні камінів або печей в будинку. У подібних ситуаціях організація димоходу передбачає проведення його через покрівельну конструкцію. Вона зазвичай не розрахована на контакт з гарячими предметами. Справа в тому, що при її організації використовуються матеріали, сприйнятливі до високої температури: дерево, полімерні шари, бітумка (якщо в якості основного матеріалу вибрано м’яке покриття).
Регламент СНіПа вимагає обладнання просвіту між димарем і конструкцією покрівлі — мінімум 130 мм. У разі коли труба без ізоляційної обмотки, то відстань потрібна більша — > 250 мм.
В області проходження димоходу через покрівлю важливо зробити відступки. Передбачається пророблення солідного зазору, який після установки потрібно ізолювати.
Можливі проблеми
Якщо установка труби димоходу через наскрізний отвір в даху виконана невірно, зокрема, не облаштована якісна ізоляція, то це істотно знижує експлуатаційні властивості будинку. Пояснити це можна наступними факторами:
- При порушенні гідро- і пароізоляції волога проникає до утеплювача, може утворитися цвіль. Зокрема, у мінеральної вати ще й знижуються показники теплоізоляції.
- Порушується циркуляція повітря в просторі під покрівлею. Через це накопичується волога і відбувається загнивання крокв.
- При пошкодженні шару термоізоляції зростають втрати тепла будівлі.
- Якщо в результаті установки димоходу були порушені крокви, то це негативно позначається на витривалості всього даху.
Уникнути подібних нюансів можна, якщо грамотно підійти до процесу облаштування проходу через покрівельну конструкцію. Зокрема, буде потрібно спорудити навколо труби індивідуальний короб (крокви) або ж використовувати модульний димар.
Особливості вибору місця монтажу
Установка димоходів в числі специфічних особливостей передбачає визначення зони на даху, де він буде обладнаний.
Не рекомендується вибирати в якості місця монтажу єндови. У цих зонах даху проблематично створювати якісну гідроізоляцію. Зазвичай взимку в даних місцях скупчується багато снігу, він може послужити причиною течі. Спорудження короба (кроквяної конструкції) в зоні з’єднання скатів даху — досить незручне і проблемне заняття. Не можна виводити димар поблизу до вікон мансардних приміщень. Чадний газ буде проникати всередину. Оптимальним місцем для установки димоходу служить ділянка біля коника даху. Монтувати індивідуальний короб з крокв тут зручно.
Показник висоти димоходу визначається місцем розташування. Чим труба нижче по схилу, тим більше потрібно її робити. Для будівель з плоскою конструкцією даху СНіПом визначений стандарт висоти, він становить 500 мм. При установці димоходу на похилому даху потрібно керуватися наступними правилами:
- висота на рівні 50 см за умови, що труба віддалена від коника менш ніж на 150 см;
- якщо 150–300 см, то димар роблять на одному рівні з центральним зламом.
Якщо передбачається віддалена установка, то необхідні розрахунки. Зазвичай береться до уваги, що верх димоходу повинен розташовуватися нижче за рівнем горизонтальної площини, яка проходить по гребеню на 10 градусів.
За нормами СНіПа, якщо в об’єкта з індивідуальним опаленням є 1 або кілька загальних стін з більш високою будівлею, то і трубу слід вивести за межі даху цього об’єкта.
При визначенні з оптимальним місцем також потрібно брати до уваги нахил покрівлі та клімат регіону. Якщо встановити димар низько, то він може пошкодитися в разі сходу снігу. Запобігти подібному явищу можна за рахунок монтажу снігоутримувачів. Якщо труба встановлена поблизу до коника, то в принципі можна уникнути подібних проблем.
Специфіка облаштування димаря
В якості основної конструкції для відводу продуктів розпаду і чадного газу можна застосувати труби з різних матеріалів:
- метал;
- азбестоцемент;
- цегла вогнетривких сортів.
Кожен тип комунікацій передбачає виконання спеціальної схеми проходу через покрівлю, підбору гідроізоляції. Потрібно врахувати також вид палива і різницю температур при згорянні різної сировини.
Так, згідно з нормативами СНіПа, металеві труби заборонено монтувати для торф’яних, дров’яних або вугільних пічних конструкцій. Буде потрібно їх оснастити іскроуловлювачами з металевої сітки.
Нюанси процесу установки
Монтаж димоходу своїми руками передбачає певні дії — потрібно правильно виконати герметизацію проходу через покрівельну конструкцію. Здійснити це можна, застосувавши залізний патрубок або спеціальний еластичний елемент.
Перші застосовують на плоских дахах. Зазвичай вони виконані зі сталі (використовуються леговані сорти). Підбирати їх слід відповідно до куту нахилу. Фіксують на даху герметиком або саморізами.
При використанні проходки з еластичного матеріалу важливо грамотно обчислити діаметр труби і забарвлення покрівлі. У продажу є моделі універсального типу. Вони мають пірамідальну ступінчасту форму, тому можуть застосовуватися на будь-яких димоходах. Для підгону ущільнювача потрібно обрізати проходку. В процесі установки фартуха з еластичного матеріалу слід притиснути залізним колом, зафіксувати саморізами. Стики обробляють герметиком. Для дахів з крутим нахилом в процесі монтажу труби застосовуються пластикові проходки. У них фланець має спеціальний кут.
При виведенні димоходу квадратної або прямокутної форми буде потрібно випиляти в даху отвір, більше самої «труби» на 3–5 см. При кладці також важливо обкласти конструкцію з вогнетривких будматеріалів азбестовими листами. Вони захистять крокви від спеки, нівелюють ризик загоряння.
В цілому довірити установку димоходу найкраще фахівцям. Даний процес досить складний, передбачає облік не тільки технічних нюансів і нормативів, але і здатність підібрати оптимальну конструкцію в кожній індивідуальній ситуації, виходячи з конкретних умов. Тільки в такому випадку можна сподіватися на надійну і тривалу функціональність димоходу.