Технологія укладання м’якої черепиці

Технологія укладання м’якої черепиці: послідовність і важливі моменти

Гнучка бітумна черепиця вважається одним з найпопулярніших матеріалів для облаштування покрівлі, незважаючи на відчутну різницю в ціні в порівнянні з профнастилом або металочерепицею. Її затребуваність обумовлена невеликою вагою, довговічністю, відносною простотою установки і естетичним виглядом.

Як укладати бітумну черепицю? Які секрети потрібно знати перед початком роботи? Чи можливе укладання бітумної черепиці своїми руками? Розкриємо всі секрети монтажу покрівельного матеріалу по порядку.

Насамперед-основа

Щоб покрівля з бітумної черепиці прослужила довго, не вимагала постійного обслуговування і ремонту, важливо подбати про правильність установки основи. Вона обов’язково повинна бути рівною, твердою і добре зафіксована. Витяжні отвори розташовуються максимально високо, а також в нижній частині основи. Це необхідно для забезпечення постійного припливу свіжого повітря і вентиляції покрівлі. Завдяки правильному розташуванню витяжних отворів, на покрівлі взимку не буде утворюватися лід, а влітку в будинку буде завжди прохолодно.

В якості підстави для бітумної черепиці використовується решетування з вологостійкої фанери або обрізної шпунтованої дошки. Вологість матеріалу повинна становити не більше 20%. Стики необхідно розташовувати на опорах, а ось розмір однієї дошки не повинен бути менше довжини двох прольотів між опорами. Обов’язково залиште зазор між елементами шириною від 1 до 3 мм. Це необхідно для того, щоб дощок було місце для розширення при впливі коливань температури або вологості.

Монтаж підкладки

Після завершення установки підстави з фанерних дощок починається укладання підкладкового килима. Він монтується на торцевих частинах покрівлі, карнизних навісах, ендовах ковзанах. При укладанні бітумної черепиці на схили менше 1: 3, краще покласти підкладковий килим по всьому периметру обрешітки. Монтується у напрямку знизу вгору з нахлестом в 15 см на кожну смужку. Шви обов’язково проклеюються спеціальним складом. При укладанні підкладкового килима не допускаються:

  • провисання матеріалу;
  • розташування по кривій лінії;
  • слабке кріплення.

Укладання можлива у вертикальному або горизонтальному напрямку. Майстри повинні міцно закріпити килим, добре натягнути його (але без розривів). Монтаж можливий і в холодну пору року. При укладанні килима в місцях підйому встановлювати його потрібно мінімум на 5 см вище рівня даху і міцно прикріпити цвяхами. Це забезпечить тривалий термін служби покрівлі.

Технологія укладання м’якої черепиці

Установка карнизів, торцевих і ендовах елементів

Карнизні планки – обов’язкова частина покрівлі. Вони монтуються безпосередньо на підкладковий килим покрівельними цвяхами в шаховому порядку. Відстань між ними повинна становити не менше 10 см для забезпечення міцності кріплення. Торцеві елементи встановлюються аналогічним способом. Єдина відмінність – можна використовувати трикутні рейки, дерев’яні планки замість листів з металу. У разі монтажу елементів з масиву їх потрібно обов’язково обробити водовідштовхувальним складом. Ендові фрагменти встановлюються поверх підкладки. Краї можна зафіксувати клеєм (найчастіше застосовується склад к-36). Єндовий килим кріпиться зверху на карнизні планки покрівельними цвяхами.

Монтаж матеріалу

Укладання бітумної черепиці – завершальний етап облаштування покрівлі. Обов’язково перемішайте плитки з різних упаковок – так ви виключите відміну відтінків на готовій даху. Монтаж починається від центру карнизного навісу. При цьому нижній край другого ряду повинен бути приблизно на 5 см вище нижньої кромки першого.

Технологія укладання м’якої черепиці

Монтаж бітумної черепиці-завдання не дуже складна. Потрібно лише зняти захисне покриття з кожної плитки, приклеїти і зафіксувати спеціальними цвяхами в чотирьох місцях. У разі установки на покрівлі з крутим ухилом краще збільшити кількість кріплень до 6. Плитки монтуються ряд за рядом. Технологія укладання бітумної черепиці на торцевих частинах має свої особливості. Так, кожну плитку потрібно обрізати по краю, нанести клей шаром близько 10 см.

Покрівельні проходки

Якщо з монтажем бітумної черепиці на схилах даху зазвичай труднощів не виникає, то як бути з проходками? Навколо отворів невеликого діаметру (наприклад, вентиляційних) використовують спеціальні гумові ущільнювачі. При установці по периметру нагрітих елементів, труб потрібно забезпечити хорошу теплоізоляцію, прикріпити спеціальні трикутні рейки. Поверх них укладається ендовий килим. В місцях примикання до вертикальних стін застосовується герметик і металевий фартух.

Важливі особливості

Технологія укладання бітумної черепиці повинна виконуватися з дотриманням певних правил. Серед основних:

  • рекомендована температура укладання становить не нижче +5 градусів Цельсія. Краще монтувати черепицю в безвітряну сонячну погоду;
  • матеріал потрібно зберігати в теплому приміщенні. Небажано розпаковувати бітумну черепицю, якщо монтаж буде виконуватися через кілька днів або тижнів. Зберігайте матеріал на дерев’яних піддонах не більше 16 рядів у висоту;
  • обов’язково потрібно використовувати спеціальний клей для бітумної черепиці. Склад можна купити в будівельному гіпермаркеті. Беріть клей з запасом. Якщо за попередніми підрахунками потрібно, наприклад, 10 тюбиків, краще взяти ще один «на всяк випадок»;
  • підкладкові килими, рулони краще зберігати в заводській упаковці у вертикальному положенні;
  • якщо планується монтаж в прохолодну погоду, обов’язково приберіть всі матеріали в тепле місце за добу до виконання робіт;
  • при установці у вітряну погоду використовуйте спеціальний бітумний клей.

М’яку черепицю не потрібно прогрівати при установці, як бітумну наплавляється покрівлю. На зворотну сторону кожної плитки наноситься спеціальний склад. Під впливом сонячних променів матеріал добре приклеюється до основи. При проведенні робіт в прохолодну погоду майстри додатково використовують спеціальний термофен.

Технологія укладання м’якої черепиці

Чи можна виконати монтаж бітумної черепиці своїми руками? Так, але за однієї умови. Потрібно обов’язково вивчити інструкцію з монтажу бітумної черепиці, правильно розрахувати кількість додаткових матеріалів і покрівельних елементів, встановлювати кожен з них, дотримуючись технологію. В більшості випадків власники будинків звертаються до професіоналів. Правильний монтаж гнучкої покрівлі – запорука її довговічності і естетичного зовнішнього вигляду. При дотриманні технології такий дах може прослужити не 30 років, як вказує в документації більшість виробників, а на десяток-другий років довше.

Схожі статті