Розрахунок водостічної системи: особливості та нюанси
Головним завданням водостоку є оперативне відведення будь-якої кількості води та снігу від покрівлі. Однак ефективно впоратися з цим завданням може тільки правильно створена комунікація. Вкрай важливо, щоб система водостоку була не тільки грамотно спроектована, а й розрахована з урахуванням усіх нюансів.
Запорукою функціональності є також правильно обраний діаметр жолобів і труб. Довірити розрахунок системи водовідведення краще всього професіоналам. Можна впоратися і своїми силами, якщо врахувати деякі нюанси і особливості даного процесу. Крім того, попередньо прорахована схема дозволить визначити бюджет її створення, що робить захід раціональним.
Важливість системи
Відведення води (дощової або талої) з дахів будівлі дозволяє не тільки вберегти покрівлю від передчасного руйнування, а й захистити фасадні стіни від впливу вологи. Своєчасно організована система збереже будинок від вогкості, яка є основною причиною виникнення цвілі, що здатна проникнути аж до фундаменту.
Розроблено правила щодо облаштування водостічної системи, вони приведені в СНіПі від 2.04.01-85. За ними можна орієнтуватися, займаючись розрахунками. При цьому основною умовою залишається облік конкретного типу даху, його площі та розміру.
Головні технічні нюанси
Система водовідведення дощової води складається з декількох ключових елементів:
- жолобів;
- труб;
- власників.
Крім цього, для облаштування також використовується спеціальна фурнітура у вигляді заглушок. При розрахунку водостічної системи важливо вичислити всі елементи в оптимальній кількості. Економити не варто, інакше це може негативно позначитися на функціональності і надійності конструкції. Також небажано купувати матеріали і з надлишком, оскільки це тягне за собою додаткові витрати.
Розглянемо основні моменти розрахунку водостічної системи. Нижче наведені стандартні параметри, на які можна орієнтуватися, складаючи проект для конкретної покрівлі.
Особливості розрахунку кількості труб
Система водостоку покрівлі серед основних характеристик передбачає врахування типу і конфігурації даху. Зокрема її розмірів. Визначити їх можна по проекції даху в горизонтальній площині. Так з’ясується площа водозбору і кількість комунікацій. Вже за ними розраховуються ефективність і витрати на систему.
Формула досить проста: за орієнтир приймається необхідність труб для відводу води на кожних 100 м². На одному схилі діаметр комунікації повинен становити > 15 см.
Розміщувати труби потрібно так, щоб вони не пошкоджували фасад. Якщо на самому даху є різні конструкції (димоходи та ін.), то при визначенні площі ската слід додати 30% площі стін, які заховані під покрівлею.
Визначення кількості жолобів
Система водовідведення дощової води обов’язково передбачає наявність цих елементів. Їх розрахунок, попри очевидну простоту, також має деякі нюанси. Так, кількість жолобів зазвичай дорівнює числу кутів даху. Важливо визначити не тільки зовнішні, але і внутрішні.
З огляду на те, що зазвичай протяжність жолоба водостічної системи складає 3 м, можна з’ясувати їх кількість за простою формулою:
периметр покрівлі / 3 = Х шт.
Якщо виходить дробовий результат, то його округляють в більшу сторону. Так можна визначити, скільки жолобів потрібно і чи доведеться підрізати їх в процесі роботи, а заодно і забезпечити процес облаштування необхідними витратними матеріалами.
Ще один крок – прорахунок заглушок і з’єднувачів. При цьому важливо враховувати, яка саме система водовідведення води з даху планується: замкнута або незамкнута. На конструкції першого типу з’єднувачів потрібно за кількістю інших елементів. У незамкнутих – на 1 менше. Встановлюються заглушки на краю жолобів.
Визначення кількості тримачів
Ці деталі відповідають за фіксацію системи водовідведення в горизонтальному положенні. Варто врахувати можливі навантаження у вигляді опадів в різні сезони року. Система повинна витримувати вагу не тільки води, але і снігу.
Стандартний тримач розрахований на максимальне навантаження в 70–75 кг. Але при розрахунку кількості також слід враховувати площу спирання. Якщо тримачів встановити менше, то буде спостерігатися концентрація снігу і води на конкретній ділянці. Опади не будуть рівномірно розподілятися, тому жолоб може зламатися. При визначенні кількості тримачів важливо врахувати максимальне навантаження: вагу самої системи, ще й можливих опадів.
Відстань між цими елементами залежить від висоти будинку. Якщо будівля невисока (до 10 м), то проміжки можна робити до 2 м. На об’єктах від 10 м відстань коротша і складає близько 1,5 м.
При складанні розрахунків для водостічної системи слід врахувати і тип конструкцій. Вони бувають з металу і ПВХ. Перші більш витривалі до навантажень, плюс матеріал не такий пластичний, що робить комунікацію більш надійною. Водостічні системи з ПВХ сьогодні набули широкого поширення зважаючи на доступність і практичність матеріалу (стійкість до корозії, деформацій). Однак сама структура полімеру більш пластична, що негативно позначається на стійкості до навантажень, а отже конструкція потребує більш серйозного зміцнення.
Правильний підрахунок допоможе визначити фахівець, виходячи з умов експлуатації та типу покрівлі. Звернутися можна в компанію «Сітібуд». На сайті зручно замовити і облаштування водостічної системи приватного будинку або комерційного об’єкта.