Паркани з профнастилу: тонкощі монтажу
Матеріали для парканів представлені на ринку у великій різноманітності. Огорожі виготовляють з дерева, сітки, цегли, бетону. Але одним з найбільш популярних видів є паркан з профнастилу. Такі конструкції відносяться до категорії доступних, довговічних і практичних, чим і обумовлений великий попит серед споживачів. Виготовити та поставити паркан з профнастилу своїми руками зможе навіть той, хто ніколи не стикався з цим завданням. Досить знати деякі тонкощі технології, а заодно розібратися в особливостях вибору самого матеріалу.
Переваги огорож з профнастилу
В першу чергу, це практичність. Профнастил вважається одним із самих доступних матеріалів для огорож. Ця особливість робить процес його встановлення економічно вигідним. До додаткових переваг також варто віднести:
- універсальність;
- невимогливість до догляду та утримання, ремонтопридатність. Деформований лист можна замінити на новий;
- міцність і довговічність;
- швидкість і зручність встановлення.
Монтаж огорожі з профнастилу виконується на металеву несучу конструкцію, що складається із стовпців і лаг. Весь процес установки ділиться на кілька послідовних стадій.
Етапи та нюанси монтажу
Встановлення огорожі з профнастилу зазвичай починається з розрахунку кількості матеріалів і розмітки території. Для того щоб огорожа вийшла рівною по висоті, важливо вирівняти рельєф, прибрати сміття, викорчувати пні, якщо вони є на місці передбачуваної споруди. Коли всі підготовчі роботи виконані, можна приступати до безпосереднього монтажу.
Починається спорудження паркану з профнастилу з установки опорних (кутових стовпів). По них відзначається висота ґрунту. Далі по всьому периметру території забиваються кілочки. Між ними натягується мотузка. Вона служить маркером для установки стовпчиків. Якщо в конструкції передбачаються вигини, то необхідно встановити опори, також важливо розмітити місце розташування хвіртки, воріт. Тепер можна приступати до безпосереднього монтажу огорожі з профнастилу:
- Підготовка заглиблень у ґрунті для закріплення стовпів.
- Встановлення опор або заливка стрічкового фундаменту, в залежності від типу конструкції.
- Приварювання лаг.
- Закріплення листів.
Потім вже слідує встановлення воріт і хвіртки на заздалегідь підготовлені рами. Ці елементи споруджують з того ж матеріалу або з інших видів (деревини, листового заліза).
Вибираючи профнастил під паркан, варто також звернути увагу на тип хвилі. Залежно від її висоти, листи розділяються на 2 основних види: покрівельний та стіновий. На першому з них профіль більш чітко виражений, на другому – в меншій мірі. Від цього параметра безпосередньо залежать характеристики витривалості. Покрівельний профлист стійкіший до динамічних навантажень (в тому числі вітрових), оскільки ребра жорсткості в ньому більші (високі стінки хвиль).
Стіновий більш гнучкий. Це обумовлено тим, що невисокі ребра жорсткості забезпечують менший опір. При виборі конкретного виду обов’язково варто враховувати умови експлуатації, клімат регіону.
Підготовка заглиблень
Ями для встановлення опорних стовпів при монтажі паркану з профнастилу копають або вручну, або за допомогою спецобладнання. Глибина визначається залежно від висоти огорожі. Чим вищим планується встановлювати паркан, тим сильніше потрібно заглибити стовпи.
Наприклад, для огорожі висотою від 2 до 2,5 м, ями під опори викопуються на 1,2 і 1,5 м, відповідно. Для невисоких конструкцій досить заглиблень близько 0,7–0,8 м.
Установка опор або заливка фундаменту
При монтажі стовпів, які грають роль несучих конструкцій, використовують різні технології:
- закопування (забивання) в ґрунт;
- забутовка;
- бетонування.
Перший спосіб установки застосовується до стовпів круглого або профільованого перетину і на ґрунтах високої твердості. Забивати їх потрібно на глибину не менше 1,25 м. Забутовка теж може бути застосована на твердих ґрунтах. В першу чергу на дно заглиблення засипається пісок (робиться «подушка»), після чого встановлюється стовп. Потім яму засипають шарами каменю і щебню різної фракції, утрамбовуючи кожен із них.
Бетонування є найбільш надійним методом закріплення опор, проте він найбільш трудомісткий і вимагає більших витрат на матеріали. В цьому випадку в яму засипається щебінь, встановлюється стовп і заливається цементний розчин. Продовжувати монтаж слід вже після повного застигання бетону, щоб не змістити опору. Між стовпами слід дотримуватися відстані в межах 2,5–3 м, в іншому випадку виникне «ефект парусності» листів.
Можливий монтаж профлистів на мілкий стрічковий фундамент. Глибина його повинна бути близько 0,5 м, оскільки сама конструкція забору доволі легка. При організації фундаменту риють траншею, в ній роблять ями для стовпів і засипають пісок (роблять «подушку»). По всьому периметру укладають арматуру і роблять опалубку по обидва боки. Потім стовпи встановлюють в отвори і траншею заливають бетоном. Після застигання розчину опалубка знімається. Подібний принцип установки рекомендований на м’яких, сипучих або повзучих ґрунтах, болотистих ділянках або на розташованих під ухилом.
Закріплення лаг
Поперечні балки між стовпами необхідні для монтажу профільованих листів. В якості лаг використовуються профільні труби. Їх приварюють до опор.
Зазвичай використовуються 2 поперечні балки. Їх рівень повинен знаходитися в 20–30 см від краю профлистів. Але якщо передбачається установка високого паркану (понад 2 м) або клімат регіону характеризується наявністю сильних вітрів, то краще додатково зміцнити конструкцію ще однією лагою.
Особливості закріплення профнастилу
Закріплювати листи найкраще через хвилю, так конструкція буде міцнішою. Для кріплення використовуються саморізи по металу, вибирають їх в колір профнастилу.
В цілому монтаж конструкції характеризується відносною простотою. Для встановлення огорож не потрібно застосування спецтехніки або особливих технологій. Виконати всі роботи можна своїми руками, матеріали доступні в широкому продажі. Великий вибір профнастилу для паркану в Україні постійно представлений на сайті компанії «Сітібуд». Можна також замовити послуги з проектування, облаштування і ремонту дахів або огорож, роботи з реконструкції застарілих споруд.