Особливості утеплення даху
У сучасному світі питання ефективного використання та економії енергоресурсів стоїть досить гостро. Для вирішення проблеми є кілька способів і один з них – утеплення даху. Фахівці підрахували, що через покрівлю виходить від 30 до 45% теплого повітря, а замість нього в житло проникає холод. Не можна заперечувати і факт агресивного впливу навколишнього середовища, постійних перепадів температур. Термоізоляція дозволяє продовжити термін експлуатації покрівлі, а також дає можливість заощадити на опаленні в холодний період року. Тому, якщо ви хочете жити в комфортному будинку, обов’язково продумайте, як утеплити дах.
Особливості монтажних робіт
Залежно від особливостей зведення будинку, дахи можуть бути пласкими або скатними. У першому варіанті відсутнє горище, і монтаж термоізоляційного шару обов’язковий. Якщо цього не зробити, то на стелі почне виступати конденсат, що дуже швидко призведе до псування всієї конструкції. На пласкій конструкції можна зробити утеплення даху зсередини і ззовні. Матеріали кріпляться в основному механічним способом з використанням клею, дюбелів або шурупів. Фахівці рекомендують укладати два шари. Перший ряд буде виконувати функції безпосередньо як утеплювач на дах, а другий покликаний розподіляти навантаження.
Скатна конструкція являє собою дві або більше площин, розташованих під кутом. У такому варіанті можна облаштувати на горищі житлове або підсобне приміщення. Але для цього необхідно знати, як правильно утеплити дах. Існує два традиційні способи:
- «Пиріг». Це укладання декількох шарів, які виконують різні функції, в тому числі гідро- і пароізоляцію. Кожен елемент монтують послідовно. Спочатку укладають дифузійну гідро-вітрозахисну мембрану, потім утеплювач, на нього кріплять пароізоляційну плівку. Якщо на горищі передбачається житлова кімната, останній шар роблять з гіпсокартону або фанери. Весь «пиріг» закріплюють брусками обрешітки, які прибивають упоперек стропил. Таке утеплення даху будинку дозволяє створити комфортний мікроклімат в будь-яку пору року. Будова не перегрівається влітку і не переохолоджується взимку.
- Напилення пінополіуретану. Ефективне при ремонті старих конструкцій, що мають значні пошкодження. Роботи можна проводити без зняття покриття. За допомогою спеціальної установки матеріал наноситься між лагами, не заповнюючи до кінця наявний простір. Кріпильні деталі, скотч, клей в цьому випадку не знадобляться.
Перед тим як утеплити дах зсередини, необхідно очистити стіни від пилу, бруду, зняти наявне оздоблення. При підготовці до монтажних робіт способом «пирога» рекомендується обробити кроквяну конструкцію антисептичним розчином і просушити. Це допоможе запобігти появі грибка або цвілі. Якщо горище планується використовувати як житлове приміщення, необхідно передбачити систему вентиляції.
Основні нюанси вибору утеплювача
Не менш важливе питання: чим утеплити дах? Сьогодні виробники пропонують великий асортимент матеріалів. Вибір залежить від технічних характеристик, особливостей монтажу, типу конструкції. Теплоізолятор повинен відповідати наступним параметрам:
- мати тривалий термін служби;
- зберігати форму;
- бути стійким до морозу, вологи, вогню;
- володіти хорошою звукоізоляцією;
- відповідати гігієнічним та екологічним стандартам.
І перш ніж вирішувати, як утеплити дах, рекомендується дізнатися про характеристики матеріалу. Термоізолятори бувають рулонні, насипні, плитні і напилювані. У кожного виду є свої плюси і мінуси. До найбільш популярним відносять такі утеплювачі для даху:
- Мінеральна вата. Легко встановлюється, стійка до вогню, має високий рівень тепло- і звукоізоляції, паронепроникна. У переваги входить приваблива вартість. Є і мінус ̶ гігроскопічність. Волога погіршує термоізоляційні властивості, що обов’язково необхідно враховувати при монтажі.
- Пінополістирол. Це плитний матеріал, який дозволяє повністю усунути дефекти поверхні, гігієнічний, не деформується, не руйнується. До недоліків відноситься низька стійкість до пару і можливість горіння.
- Скловата. Виготовляється з розплавленого скла. У число переваг входить хороша звукоізоляція, низька теплопровідність, екологічність, невисока вартість. Виробляється в рулонах або плитах. До мінусів відноситься чутливість до вологості, м’якість. При укладанні необхідно обов’язково користуватися захисними засобами, щоб уникнути шкоди здоров’ю.
- Пінополіуретан. Являє собою різновид пластмаси, яка має газонаповнену структуру з мінімальною кількістю твердої речовини. Володіє відмінними експлуатаційними даними, високими термоізоляційними показниками. Довговічний, може прослужити до 50 років, якщо не буде піддаватися механічним впливам.
- Піноізол. Монолітний полімер, основна перевага якого полягає в співвідношенні ціни і якості. Піноізол гігроскопічний, пожежобезпечний, легко піддається обробці, змонтований під дахом, створює низьке навантаження на несучі конструкції.
- Пінобетон. Спінений матеріал для термоізоляції плоских дахів. До переваг відносяться довговічність, надійність, нетоксичність, пожежна безпека. Для укладання застосовують спеціальне мобільне обладнання.
- Ековата. Чистий і гіпоалергенний матеріал, який виробляють з макулатури. Має чудові утеплюючі властивості, вільно пропускає вологу. До складу входять особливі мінерали (борати), які захищають від розповсюдження вогню. Економічно вигідний за рахунок безвідходного укладання і невисокої вартості транспортування.
- Спінене скло. Надає пружності м’якій покрівлі, вирівнюючи її поверхню. Піноскло стійке до деформації, а також до впливу вологи, пари, високих температур. Добре витримує удари.
Для плоских конструкцій також використовують насипні утеплювачі – керамзит і тирсу. Перший відрізняється простим укладанням, хорошим звукопоглинанням, низьким коефіцієнтом теплопровідності. Але ефективність і якість застосування багато в чому залежать від правильно виконаного монтажу. Тирса є екологічно чистим матеріалом, що дихає, яким утеплюють стельове перекриття. З появою сучасних технологій вона застосовується не часто і для горищ, що не будуть використовуватися як жиле приміщення.
Знаючи властивості різних матеріалів, набагато легше вибрати, чим краще утеплити дах. А правильний і якісний монтаж дозволить забезпечити в будинку сприятливий клімат в будь-яку пору року.